arcanum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Cilj ovog foruma je okupljanje što većeg broja magijskih iskustava i podataka o paganizmu na jednom mjestu, te stvaranje jedinstvene zajednice.
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  TražiTraži  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  
Novi članovi, dobrodošli. Blessed be.

 

 Tradicionalni, eklektični,wicca put...

Go down 
3 posters
AutorPoruka
Mist
Admin
Mist


Broj komentara : 332
Join date : 2008-08-14
Age : 31
Mjesto : Sarajevo

Tradicionalni, eklektični,wicca put... Empty
KomentarNaslov komentara: Tradicionalni, eklektični,wicca put...   Tradicionalni, eklektični,wicca put... Icon_minitimeSat Aug 25, 2012 5:18 pm

Koja su vaša lična shvatanja magije i svijeta? Kojem putu pripadate i zašto ste izabrali baš taj?
Na vrh Go down
http://paganizam.wordpress.com/
magicself

magicself


Broj komentara : 104
Join date : 2012-01-07

Tradicionalni, eklektični,wicca put... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tradicionalni, eklektični,wicca put...   Tradicionalni, eklektični,wicca put... Icon_minitimeSat Aug 25, 2012 6:02 pm

Moja shvatanju magije su da je magija energija koju vestice znaju da koriste, oblikuju i kontrolisu. Moj put je Paganizam Smile Ja ne mogu zamisliti zivot bez magije, bozanstva kojima se molim,... iskreno, voleo bih da je sve kao nekada davno kada je vesticarenje i magija bila mnogo zastupljenija nego danas. Privlaci me Paganizam zbog svoje povezanosti sa prirodom i bozanstvima. Very Happy Blessed Be
Na vrh Go down
Mist
Admin
Mist


Broj komentara : 332
Join date : 2008-08-14
Age : 31
Mjesto : Sarajevo

Tradicionalni, eklektični,wicca put... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tradicionalni, eklektični,wicca put...   Tradicionalni, eklektični,wicca put... Icon_minitimeSat Aug 25, 2012 8:01 pm

Paganizam se podrazumjeva, ali sam mislila da li pratiš tradicionalno vještičarstvo, ili možda wiccu ili spadaš u ekletične vještice (one koje mješaju različite elemente da bi stvorili put koji njima odgovara) ili pratiš skroz neki drugi put. Mislim na detaljnije shvatanje magije, božanstava i sl.
Na vrh Go down
http://paganizam.wordpress.com/
Goddess_child

Goddess_child


Broj komentara : 82
Join date : 2012-08-25

Tradicionalni, eklektični,wicca put... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tradicionalni, eklektični,wicca put...   Tradicionalni, eklektični,wicca put... Icon_minitimeSun Aug 26, 2012 12:01 am

Paganizam, eklektcizam, Vika, Neopaganizam... sve su to isti pojmovi sa vrlo malo razlike. Smile Kada maknemo personifikaciju i imena Bogova, svi mi obozavamo jedno, odnosno dva Very Happy Boga i Boginju, zivot i ljubav. Mislim da su svi Vikani, izuzev kovena, po malo eklekticni jer svako ima potrebu da sebe prilagodjava penteonu koji njemu odgovara.
Na vrh Go down
Mist
Admin
Mist


Broj komentara : 332
Join date : 2008-08-14
Age : 31
Mjesto : Sarajevo

Tradicionalni, eklektični,wicca put... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tradicionalni, eklektični,wicca put...   Tradicionalni, eklektični,wicca put... Icon_minitimeSun Aug 26, 2012 12:16 am

Ne slažem se baš. Poenta je u tome što ne vjeruju svi u Boga i Boginju kao dva zasebna entireta, imaš panteizam, kome se okreće dio vještica. Paganizam predstavlja spiritualnost, dok je wicca religija. Biranje različitih panteona ne čini wiccane eklektičnim, to poprilično spada u definiciju njihove religije. Meni bi lično smetalo da me neko svrstava pod wiccu, pogotovo jer ne pripadam ni jednoj religiji. Ne radim stvari na njihov način, i samim tim ne mogu biti wiccan. Isto kao što neko ko ne vjeruje u postojanje Isusa i ne ide u crkvu ne može biti krišćanin.
Na vrh Go down
http://paganizam.wordpress.com/
Goddess_child

Goddess_child


Broj komentara : 82
Join date : 2012-08-25

Tradicionalni, eklektični,wicca put... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tradicionalni, eklektični,wicca put...   Tradicionalni, eklektični,wicca put... Icon_minitimeSun Aug 26, 2012 12:25 am

Wiccu niti obozavanje prirode ne smatram religijom, jer religija podrazumeva verovanje u nesto, dok samo verovanje u prirodu nije potrebno. Ne znam na sta si mislila kada si rekla da ne obozavaju svi Boga i Boginju, mozda na feministicke vestice? Jer u nasem 'verovanju' 100% smo oslobodjeni dogmatskih s*anja i zato ni nismo religiozni. Bog i Boginja su poznati po mnogim imenima, sa mnogo likova, sto ne znaci da oni nisu svi ti aspekti i svi ti Bogovi i Boginje, jer oni su sve sto jeste. Ceo univerzum i svaki pojam zivota.
Na vrh Go down
Mist
Admin
Mist


Broj komentara : 332
Join date : 2008-08-14
Age : 31
Mjesto : Sarajevo

Tradicionalni, eklektični,wicca put... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tradicionalni, eklektični,wicca put...   Tradicionalni, eklektični,wicca put... Icon_minitimeSun Aug 26, 2012 11:00 am

Neke vještice ne vjeruju u bogove već u energiju, tj Bog jeste univerzum a ne zaseban entitet, feminizam nema veze s tim. A wicca jeste religija jer ima razvijen sistem vjerovanja, ponašanja, ima svoju hierarhiju, definisane rituale i sl. Dok je paganizam općenito malo širi i obuhvata različite prakse. A sa Bogom i Boginjom ni sama nisam načisto u zadnje vrijeme, ne znam da li vjerujem u njih više kao u dva entiteta, jednu energiju koja pokreće univerzum ili neku kombinaciju. Hoću da kažem da ima različitih shvatanja svijeta i da se zbog toga wicca, druidizam,šamanizam,tradicionalno vještičarenje ne mogu poistovjetiti. Slični jesu, ali identični ne. Svrha ove teme je bila da vidimo razlike u našim putevima, ma koliko suptilne one bile.
Na vrh Go down
http://paganizam.wordpress.com/
Goddess_child

Goddess_child


Broj komentara : 82
Join date : 2012-08-25

Tradicionalni, eklektični,wicca put... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tradicionalni, eklektični,wicca put...   Tradicionalni, eklektični,wicca put... Icon_minitimeSun Aug 26, 2012 2:26 pm

Niti jedna vestica ne bi trebala da veruje u Bogove. *verovati u* implicira da je Boginja izdvojena iz ovog sveta, da je negde daleko, da nije sa nama. A zbog toga se i razlikujemo od ostalih religija. Jer mi u Boginju ne verujemo. Mi se spajamo sa njom. Putem meseca, zvezda, okeana, putem drugih ljudi, putem nas samih. Ona je ovde, Ona je u nama. Ona je vazduh koji udisemo, voda koju pijemo, vatra koja nas greje, zemlja po kojoj hodamo i koja nas hrani, i nasa sustina nas duh. Eto, malo sam sitirao Starhawk, ali to i jeste najbolji nacin da kazem ono sto hocu a tice se ovoga. Na Paganizam bi trebalo gledati kao na stablo koje se razgranava u vise pravaca, a to su ti pravci koje si ti navela. I zato, kada se vratimo korenima tog stabla, svi smo mi decica Univerzuma koja ga obozavaju. A Univerzum su Bog i Boginja, ne entiteti. Ne treba ih uzeti tako direktno, znam da je tesko odvojiti se od dogmatskih shvatanja sveta, jer svi smo mi, skoro, bili odgajani prema Hriscanstvu, Islamu, Judeizmu...kako ko. Ali religija Boginje se razlikuje. Odnosno nacin zivota Boginje. Glupo je nazivati to religijom, zaista...
Na vrh Go down
Mist
Admin
Mist


Broj komentara : 332
Join date : 2008-08-14
Age : 31
Mjesto : Sarajevo

Tradicionalni, eklektični,wicca put... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tradicionalni, eklektični,wicca put...   Tradicionalni, eklektični,wicca put... Icon_minitimeSun Aug 26, 2012 2:46 pm

Ja lično nisam nikada vjerovala u boga i nisam odgojena religiozno, ali sam uvijek bila spiritualna. Uvijek sam bila svjesna energija koja nas sve prožima, zbog toga sam se toliko i našla u ovome. Zato ne mogu se poistovjetiti sa vjerovanjima mnogih pagana u bogove kojima se obrate i oni im pomažu, jer je taj koncept meni previše krišćanski. I iako se u potpunosti slažem s tobom odakle božansko potiče i šta u biti jeste, mnogi drugi to ne shvataju tako već samo krišćanskog, islamskog boga mjenjaju sa dualnim božanstvima u paganizmu te gledaju na njih na isti način.
Na vrh Go down
http://paganizam.wordpress.com/
magicself

magicself


Broj komentara : 104
Join date : 2012-01-07

Tradicionalni, eklektični,wicca put... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tradicionalni, eklektični,wicca put...   Tradicionalni, eklektični,wicca put... Icon_minitimeMon Aug 27, 2012 6:06 pm

Ja koristim samo stvari koje meni deluju ispravno i ok. Ne znam kako da opisem ali pratim ,,svoju,, tradiciju. jednostavno uvek pisem svoje rituale, ne zanima me jel to pripada wicci ili necem drugom jednostavno onako kako mislim tako i radim. Pre bih reko da sam pronasao svoj put u Paganizmu nego da pripadam Wicci. Ne znam lepo da obasnim ali nadam se da razumes... znaci Pagan sam a sto se tice verovanja... isto je kao kod Goddess cihil. Ja jednostavno ne verujem u nju(boginju), ja je vidim, osecam, ja sam deo nje, svi smo mi deo nje i o ona je deo nas... Smile)) Blessed Be
Na vrh Go down
Mist
Admin
Mist


Broj komentara : 332
Join date : 2008-08-14
Age : 31
Mjesto : Sarajevo

Tradicionalni, eklektični,wicca put... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tradicionalni, eklektični,wicca put...   Tradicionalni, eklektični,wicca put... Icon_minitimeMon Aug 27, 2012 6:25 pm

Ja ne znam kako je sad odjednom ispalo da ja vjerujem u bogove kao bića kad se ja od početka foruma zalažem za panteizam i njihovo nepostojanje u takvoj formi Very Happy Kada sam pomenula na početku ove teme: "A sa Bogom i Boginjom ni sama nisam načisto u zadnje vrijeme, ne znam da li vjerujem u njih više kao u dva entiteta, jednu energiju koja pokreće univerzum ili neku kombinaciju." izuzetno sam se pogrešno izrazila (što potvrđuju moji svi raniji postovi na ovu tematiku). Moja zbunjenost nastaje što im se u ritualima često obraćam po imenu Bog i Boginja a ne posmatram ih kao takve. Noć prije nego što sam to napisala sam meditirala uz Mjesec i na njega sam iz nekog razloga u tom trenutku gledala kao na Boginju i onda sam se ujutru probudila sa raznim mislilma oko toga, među ostalim da li se prilikom rituala Mjesecu može obratiti kao Boginja a Suncu kao Bog. Onda sam razmišljala kako su u principu originalni pagani tako shvatali Sunce i Mjesec. I da li se prilikom obraćanja Bogu i Boginji mogu obraćati energijama Mjeseca i Sunca. Onda sam izgubila tok misli i napisala to što sam napisala.

Ja lično vjerujem da je energija koja nas sve prožima i čini univerzum ono što je uistinu božansko. Energija koja nam daje dar života. Ne vjerujem u bogove u tradicionalnom smislu i nikada nisam.
Na vrh Go down
http://paganizam.wordpress.com/
magicself

magicself


Broj komentara : 104
Join date : 2012-01-07

Tradicionalni, eklektični,wicca put... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tradicionalni, eklektični,wicca put...   Tradicionalni, eklektični,wicca put... Icon_minitimeMon Aug 27, 2012 6:33 pm

Ja verujem u njih , kao 2 entiteta jer su mi se par puta javili u snovima a i cesto kad im se samo molim , bez rituala, i zovem ih imemom, ispune mi zelju (molitvu)
Na vrh Go down
Goddess_child

Goddess_child


Broj komentara : 82
Join date : 2012-08-25

Tradicionalni, eklektični,wicca put... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tradicionalni, eklektični,wicca put...   Tradicionalni, eklektični,wicca put... Icon_minitimeMon Aug 27, 2012 6:48 pm

@Mist, apsolutno te razumem :S Ja i danas cesto upadam u te krize koje ja nazivam 'krize identiteta' Laughing
Dacu ti jedan citat, koji je meni pomogao da razjasnim to isto pitanje koje tebe muci. Posto me krize i dalje muce, uvek kada je osetim ja procitam ovo;

Boginjin poziv, na početku ovoga dijela, pokazuje kako
Craft poima Boginju. On počinje dugačkim popisom Boginjinih
imena, uzetih iz mnogih kultura. Njih se ne smatra odvojenim
božanstvima nego različitim aspektima istoga bića koje je sva
bića. Imena se mijenjaju sa godišnjim dobima ili preferencijama
govornika: na primjer, Boginju se u proljeće naziva Korom, prema
djevičjem aspektu grčke Boginje. Vještica judejske tradicije može
pozvati drevnu hebrejsku Boginju kao Ashimah ili Asherah;
Afroamerička vještica preferira Yemaju, zapadnoafričku Boginju
mora i ljubavi.52 U većini tradicija Crafta unutarnje ime Boginje
utjelovljuje veliku moć i drži se tajnim te se otkriva samo
iniciranima. Vanjska imena koja se često koriste su Dijana, za
Boginju Mjeseca, ili Aradija, njezina kćer, za koju legende kažu
da je poslana na zemlju da bi ljude oslobodila podučavajući ih
umjetnost magije.

Meni mnogo znaci simbol Jin i Jang, jer ja tako posmatram na sve sto postoji. Na energiju muskog i zenskog, na energiju fizickog i duhovnog, na energiju Boga i Boginje.
Na vrh Go down
Mist
Admin
Mist


Broj komentara : 332
Join date : 2008-08-14
Age : 31
Mjesto : Sarajevo

Tradicionalni, eklektični,wicca put... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tradicionalni, eklektični,wicca put...   Tradicionalni, eklektični,wicca put... Icon_minitimeMon Aug 27, 2012 6:52 pm

U tome je i stvar, značenje muškog i ženskog principa je toliko izraženo u prirodi da je teško ne posmatrati božansko kao dualno. A i ima neku čar koja odiše vijekovima Smile
Na vrh Go down
http://paganizam.wordpress.com/
Goddess_child

Goddess_child


Broj komentara : 82
Join date : 2012-08-25

Tradicionalni, eklektični,wicca put... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tradicionalni, eklektični,wicca put...   Tradicionalni, eklektični,wicca put... Icon_minitimeMon Aug 27, 2012 7:04 pm

Od tuda mozda i jesu proizasla sva ona paganska bozanstva.
Tuzno je to sto ljudi gledaju povrsno na celu pricu o Paganizmu, a ne kroz personifikaciju...
Na vrh Go down
Sponsored content





Tradicionalni, eklektični,wicca put... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Tradicionalni, eklektični,wicca put...   Tradicionalni, eklektični,wicca put... Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Tradicionalni, eklektični,wicca put...
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Wicca i Paganizam
» Wicca u Hrvatskoj i Srbiji
» Da li wicca ima buducnost na brdovitom Balkanu?

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
arcanum :: Spiritualnost :: Filozofija-
Idi na: